Mladić naivno vjerovao djevojkama pa ostao bez 200 eura: ‘Platio si životnu lekciju’

Najam stana, ilustracija (Foto: Damir Krajac / CROPIX)

Potraga za stanovima za najam u Hrvatskoj često zna biti prava muka. Osim što su problematične visoke cijene, situaciju dodatno otežava i to što je tržište najma u Hrvatskoj neregulirano. Primjerice, često je nejasno koje su točno obaveze između najmodavaca i najmoprimaca.

Primjerice, događa se da mnogi iznajmljivači uopće ne prijavljuju boravište svojih podstanara, a često ih u stan primaju i bez ugovora. Također, događa se da i uz potpisani ugovor, vlasnik stana ili stanar nastoje izbjeći napisane uvjete.

Jedan od većih problema je vraćanje pologa podstanaru pri iseljavanju. Mnogi se pitaju treba li to učiniti ili ne, s obzirom na to je li stan očuvan i jesu li se svi držali dogovora. Rasprava o vraćanju pologa često se pokreće na društvenim mrežama gdje se raspravlja o situacijama u kojima treba ili ne treba vratiti novac.

Neugodno iskustvo

Svoje neugodno iskustvo s pologom kojeg na kraju nije dobio ispričao je jedan Hrvat na Redditu. Opisao je svoju situaciju i shvatio da je prevaren. Na kraju je ostao bez 200 eura, koje mu nije uskratio stanodavac, već nove stanarke stana iz kojeg je ranije izašao.

Mladić opisuje da je s cimerom pronašao bolji i jeftiniji stan od onog u kojem je živio. Stanodavcu je zamjerao to što im je tri puta u nešto više od godinu dana povisio stanarinu, iako ništa nije uložio u stan. Njegovi problemi započinju kada ga je stanodavac pri iseljavanju zamolio da mu pomogne pronaći nove stanare.


Oglas za stan stavio je na Facebook te su se na njega javile dvije cure koje su se na prvi pogled činile simpatične. Mladić im je pokazao stan, upozorio na probleme sa stanodavcem i pokušao sve olakšati. S obzirom na to da se iseljavao sredinom mjeseca, dogovorio se sa djevojkama i stanodavcem da mu ne vrati polog, već da ostane za tih pola mjeseca stanovanja, a da mu drugu polovicu uplate djevojke koje će se useliti.

Zagrepčanka podstanarima digla rentu za 100 eura i izazvala buru reakcija: ‘Sami su pristali na to’

Nije dobio novac

Iako je stan prije iseljenja temeljito očistio, početkom idućeg mjeseca nove stanarke su ga iznenadile porukom. “Nažalost, nećemo ti uplatiti novac. Prilikom iseljenja vas dvojice stan je bilo vrlo prljav te smo ga mi morale čistiti preko 10 sati. Kuhinjski stol bio je žutkast iako je zapravo bijela površina. Čišćenje od toliko sati bi ispalo toliko eura, pa ih mi zadržavamo”, napisale su mu.

Svoj novac pokušao je dobiti preko stanodavca, a razmišljao je i o tužbi. “Da budem jasan – svjestan sam da sam bio glup, kao i da sam mogao inzistirati i ići u svađe sa stanodavcem ili njima dvjema. Nemam zaista objašnjenje zašto sam njima vjerovao na riječ ili zašto nisam stanodavcu malo zaprijetio poreznom”, napisao je.

Njegovu objavu komentirali su brojni građani. Bilo je onih koji kažu da bi se jako razljutili ako bi se našli u takvoj situaciji. Neki osuđuju i djevojke smatrajući da su pale prenisko zbog 200 eura. “Platio si životnu lekciju 200 eura, ali ja bi ti je dao džabe – ljudi su go*na”, ustvrdio je netko.

Podstanarka izludjela vlasnicu stana: Rekla joj što ne smije nikako raditi, a ova joj cijelo vrijeme lagala

Dio građana komentirao je vlastita iskustva s podstanarstvom i svoje principe. “Ključ vraćam nakon pologa. Nema rasprave”, “Uglavnom nisi trebao imati posla sa curama nego samo sa stanodavcem”, “Principijelno je ok, ali cilindar košta 20 eura. Ne trebaš vratiti ključ”, navodili su komentatori.

Našlo se i onih koji misle da se mladić još uvijek može izvući iz ove neugodne situacije. “Jesi i nisi glup. Vjerovao si ljudima koje ne znaš, kaj je ok, tako da tu nisi ispao baš toliko glup. Ispao si glup kaj nisi priču do kraja prošao. Nikaj te ne koči da danas šibneš poruku i curama i čiči da još nije sjela uplata i gdje je zapelo, jer bi bilo šteta da javiš Poreznoj”, zaključuju neki.


Komentari