Tomašević o prometnim gužvama: ‘Raste broj automobila po kućanstvu, to trebamo mijenjati’

Tomislav Tomašević (Foto: N1 screenshot)

Od ove jeseni, Gradska plinara Zagreb – Opskrba (GPZO), više neće stanovnike Zagreba opskrbljivati plinom, a umjesto ove tvrtke, posao je na natječaju dobilo poduzeće Međimurje plin iz Čakovca.

Gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević, je za N1 televiziju, prokomentirao situaciju o opskrbi plinom u Zagrebu.

“Gradska plinara Zagreb (GPZ) i dalje će distribuirati plin Zagrepčanima. Imamo dvije plinare, GPZ ima četiri puta više radnika nego GPZO, zdrava je tvrtka, vlasnik je cijele infrastrukture, cijevi, brojila će ostati ista. Jedino što će se promijeniti jest da uplatnice neće dobiti od GPZO-a nego od Međimurje plina”, kazao je Tomašević.

Gradska plinara Zagreb-Opskrba (Foto: Bruno Konjevic / CROPIX)

‘Radimo različite analize’

Na novinarkino pitanje kako osporiti ovu odluku, Tomašević je kratko odgovorio. “Radimo različite analize, hoćemo li ići na Upravni ili Ustavni sud… Vidjet ćemo”.

S obzirom na to da za to treba vremena, novinarka ga je dalje upitala znači li to onda da će od jeseni Zagrepčane plinom opskrbljivatu Međimurje plin.

“Postoje privremene mjere, postoji mogućnost da se cijela priča uspori. Ako ostane ova odluka, imat ćemo paradoksalnu situaciju, nisam još dobio suvisao odgovor od HERA-e gdje postoji takvo tržište plina, u kojoj članici EU-a, gdje javni opskrbljivači uzimaju sav rizik na sebe, a tržišni ulaze u tržište kad im odgovara, izlaze van”, rekao je Tomašević.


Zagrebačka ‘ulica straha’: Stanari mole za pomoć, osjećaju se ugroženo

Paradoks s poduzećem Međimurje plin

Razgovarao je i o uvjetima natječaja. “Uvjete definira HERA i mijenjaju se od natječaja do natječaja, različit su. Nemamo nigdje ovakav hibridni model tržišta, ne znam ni za jednu članicu EU-a”, kaže Tomašević.

Nadalje je komentirao i što će biti s GPZO-om. “Očekujemo analizu od direktora GPZO-a koji mora razgovarati s dobavljačima, vjerojatno mora napraviti još jedan javni poziv, ako se ide u tržišnu borbu, pitanje je koliko će kupaca ostati na GPZO-u, nama se javlja velik broj građana da njima ovih pola eura u cijeni ništa ne znači i da bi ostali na GPZO-u. Ono što se promijenilo jest da nije jasno koji je to broj korisnika”, rekao je gradonačelnik.

Osvrnuo se i na Međimurje plin. “Direktor Međimurje plina je najavio da će pitati da unajmi dio radnika i tu se pokazuje ovaj paradoks, tvrtka koja nema dovoljno radnika, nema poslovnicu u Zagrebu i mogli ste pobijediti na natječaju jer ste ponudili nešto nižu cijenu”, frustriran je Tomašević.

Potvrde o plaćanju trebaju se čuvati dosta dugo: Mnogi ne znaju za ova pravila

Problem gužvi u Zagrebu

Nadalje, Tomašević je s voditeljicom razgovarao i o drugim gorućim temama u Zagrebu. Tako se dotaknuo i prometnih gužvi u Zagrebu. “Raste broj automobila po kućanstvu, to je problem i trend koji trebamo preokrenuti”, kaže Tomašević i dodaje da se iz tog razloga ulaže u javni prijevoz.

“Puno više ćemo kontrolirati u suradnji s policijom žute trake. Zato i idu kamere na tramvaje koje će pomoći u kažnjavanju. Javni prijevoz mora imati prioritet u svakom gradu”, rekao je.

Također, prokomentirao je i navalu u vrtiće. “Najavili smo da očekujemo svake godine sve bolju situaciju, ne možemo preko noći riješiti problem od 20 godina”, kaže gradonačelnik.

Svako deseto dijete dobilo odgodu upisa u prvi razred: Stručnjaci ističu dva najčešća razloga

‘Razgovaram s Milanovićem’

Komentirao je i škole u Zagrebu za koje navodi da je najviše takvih koje rade u dvije smjene. “Kad gledamo novoizgrađene, dograđene, potpuno obnovljene škole, mi smo u tri godine napravili 16 škola pri čemu je pola financirano iz gradskog proračuna u potpunosti. Još pet planiramo do kraja mandata tako da će to biti 21 škola, recite mi kad je to bilo u povijesti Zagreba”, pohvalio se gradonačelnik.

Na pitanje zove li ga predsjednik Zoran Milanović, Tomašević odgovara potvrdno. “Nekad naravno da porazgovaramo, razgovaram sa svim dužnosnicima i ministrima, uvijek sam voljan čuti kritiku, savjet, zašto ne, to mi je posao”, zaključuje.

Pripremite se za moguća nova poskupljenja: ‘Raste uvoz, nismo samodostatni’


Komentari