NOVI UDAR NA DŽEPOVE: Od listopada osim plina, stiže i skok cijena struje, ali i vode!

Kune (Foto: Neja Markicevic / CROPIX)

Stižu nam nova poskupljenja, a to u težu poziciju stavlja sve građane, pogotovo umirovljenike, iako njih, doduše, čeka povećanje mirovine, ali neveliko. Ono će iznositi 167 kuna za prosječnu mirovinu.

“Na tržnicu dolaze pred kraj, u trgovine idu da imaju prospekte s akcijama. Kultura, to više ne možemo ni reći da idu, ljetovanje nikako, osim onih koji imaju djecu ili nekoga na moru. Odriču se svega, a što se tiče hrane, vjerujem da su i do toga došli i da si ne mogu priuštiti puno toga što su prije šest mjeseci mogli”, rekla je Višnja Fortuna, predsjednica Matice umirovljenika, za RTL.

“Prešli smo magičnu brojku”

Pozivajući se na svoje izvore, RTL donosi da stižu nova poskupljenja. Računi za struju bi od prvog listopada trebali narasti za 30 posto, a u začarani krug poskupljenja zbog rasta cijena struje ulazi i poskupljenje vode za 50 posto.

Za čak 76 posto bi trebali poskupjeti izračuni za plin. Šest hrvatskih gradova grije se na toplanu, a neslužbeno se govori da bi i ona mogla poskupjeti za 50 posto. Vlada priprema neke mjere koje bi, smatraju, trebale pomoći građanima.

“Jasno da mi sad intenzivno radimo na tome na koji način pomoći gospodarstvu, građanima i ostalima da se taj cjenovni udar ne dogodi. Jasno vam je da je cijena električne energije koju hrvatski građani plaćaju ustvari 570 eura mW. Neka svaki građanin pogleda burzu, prešli smo magičnu brojku, već udaramo i u 600”, kazao je Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva.


“Bilo je i razbacivanja energije”

“Ljudi trebaju biti racionalni prije svega, ali teško ćete smanjiti grijanje ako imate malu djecu doma, teško ćete vi smanjiti tu temperaturu na 19 – 21. Svi znamo da je to stvar izbora, nego potrebe. S druge strane oni koji mogu racionalnije se ponašati, cijene energenata su do sad bile u socijalnoj energiji, pa je bilo i razbacivanja energije”, kazao je Vladimir Sabo, energetski stručnjak.

Okosnica kod donošenja novih mjera trebala bi biti činjenica da je bilo upravo razbacivanja energije, smatra ekonomski analitičar Damir Novotny.

“Vladine mjere ukoliko idu u cilju intervencije u tržišne cijene, bi bile potpuno pogrešne. Vidimo da u razvijenim zemljama vlade razmišljaju kako bi poticali štednju, mjerama i mehanizmima, a kažnjavali rastrošnost. Uvoditi premije za one koji štede, a kažnjavati one koji to ne čine”, rekao je Novotny.


Komentari