Nakon Manhattna stiže Dubai: Na Savici niču neboderi visoki i do 135 metara

Foto: ATP architects engineers

Četiri tornja, od kojih najviši ima čak 135 metara, graditi će se na samom ulazu u Savicu, piše Večernji list.

Točnije, bit će to između sportskog igrališta Chromos i križanja s Držićevom, a na parceli površine oko 13.000 četvornih metara smjestit će se neboderi od 30 do 37 katova. Dva će biti stambene namjene i visine 95 te 74 metra, u onom od 120 metara smjestit će se hotel, dok će sve nadvisivati poslovni centar.

Kompleks je to koji je u javnosti prvi put digao buru još 2013. godine kada je odabran idejni projekt na javnom natječaju koji je financirao investitor, tvrtka Savica, projekt austrijskih vlasnika M.O.F. Immobilien AG, a čiji je program izradio IGH.

Foto: ATP architects engineers

Rad tvrtke ATP i tima koji predvodi arhitekt Dario Travaš odabran je među 15 radova, a otada je provedena i javna rasprava, dok je u travnju 2014. tornjeve na Savici čak i Gradska skupština prihvatila kao gradski projekt. Zatišje koje je trajalo sljedećih šest godina prekinula je objava s početka 2020. u Službenom glasniku Grada Zagreba, iz koje je vidljivo da je pokrenuta procedura za ishođenje lokacijske i građevinske dozvole.

Odnosno, objavljen je zaključak o prihvaćanju darovanja dokumentacije potrebne da bi se izdale dozvole, a Savica-projekt gradskoj je upravi, među ostalim, dala i projektno-tehničku dokumentaciju potrebnu za rekonstrukciju produžene ulice Prisavlje, od kružnog raskrižja na Prisavlju do Avenije Marina Držića i dijela zapadne strane Držićeve, ali i prometni elaborat, onaj krajobraznog uređenja, projekte koji podrazumijevaju izmještanje vodoopskrbnog cjevovoda, izmještanje i zaštitu postojeće elektroenergetske mreže, novu javnu rasvjetu itd.

Diglo je to na noge stanovnike Trnjanske Savice, naročito one okupljene u inicijativi “Savica za park”, čija je objava na njihovoj stranici na Facebooku izazvala niz komentara i različitih razmišljanja. Dok je dio njih protiv gradnje “Dubaija na Savici”, kako su prozvali ovaj projekt, drugi smatraju da je dobro da se nešto napravi s prostorom koji je sad ruglo Savice.


Vrijednost projekta “za Trnje, Zagreb, pa i cijelu Hrvatsku” objasnili su Martin Kutschera i Martin Vabitsch, koji su 2014. bili direktori tvrtke Savica-projekt, i to u dopisu poslanom tadašnjem predsjedniku Skupštine Darinku Kosoru.

“Investicijski volumen za oko 110.000 četvornih metara bruto površine katova (bez garaža) iznosi oko 200 milijuna eura. Zagreb će biti bogatiji za iznose komunalnih pristojbi u visini od 70 milijuna kuna te za iznose pristojbi za vodu u visini od 14 milijuna kuna. Projekt će Trnju povećati vrijednost, obogatiti životni prostor, a izgradit će se i javne prostorije koje će se moći unajmiti za priredbe, dječji vrtić ili knjižnicu, pa će od toga koristi imati i svi stanovnici i susjedi. Dobit će se moderan stambeni i poslovni prostor za oko 800 osoba i 2000 tvrtki, a otvorit će se na stotine radnih mjesta”, objasnili su Martin Kutschera i Martin Vabitsch u svojem pismu. Arhitekt Dario Travaš kazao nam je da se radi na izradi dokumentacije za daljnje faze projekta.


Komentari