HRVATSKA JE U ČETVRTFINALU MUNDIJALA! Vatreni nakon lutrije kaznenih udaraca slomili Japance: Livaković obranio tri penala

Igrači hrvatske reprezentacije (Foto: Tom Dubravec / CROPIX)

Hrvatska je nakon lutrije kaznenih udaraca pobijedila Japan i izborila četvrtfinale Svjetskog prvenstva!

Japanci su došli u prednost u 43. minuti, kada je Maeda iz blizine zakucao loptu u mrežu Dominika Livakovića. Hrvatska se vratila u igru u 55. minuti. Lovren je ubacio s desne strane, a Perišić je krasno glavom poslao loptu iza Gonde. Pogodaka do kraja regularnog dijela nije bilo, pa se otišlo u produžetke.

Tvrdo se nastavilo i u dodatnih 30 minuta, te se pobjednik morao odlučivati u raspucavanju penala. Tu je briljirao fenomenalni Dominik Livaković, koji obranio tri kaznena udarca Japancima (Minamino, Mitoma, Yoshida). Za Hrvatsku su s bijele točke pogađali Vlašić, Brozović i Pašalić, dok je jedini penal promašio Marko Livaja.

Idući protivnik izabranicima Zlatka Dalića biti će bolji iz ogleda Brazila i Južna Koreje.

Pašalić je zabio za prolazak Hrvatske u četvrtfinale SP-a!

Opet brani Livaković!! Sada brani Yoshidi.

Livaja je pogodio stativu.

Asano lagano pogađa za 1:2.

Brozović zabija za 2:0!

Livaković ponovno brani! Pročitao je šut Mitome.

Vlašić je siguran s bijele točke! Vatreni imaju prednost.

Livaković brani Minaminu prvi penal!

122′ Kraj susreta. Idemo u lutriju kaznenih udaraca!

121′ Majer je bio u odličnoj poziciji, ali njegov udarac sa 16 metara prolazi kraj vratnice.

112′ Oršić je ubacio iz kornera, ali je Gonda to izboksao.

106′ Počeo je drugi produžetak. Ušli su Livaja i Oršić, a teren su napustili Budimir i Perišić. Moriyasu je Moritu zamijenio Tanakom.

105+2 Kraj prvog produžetka.

105′ Opasni Mitoma je dugo vukao loptu, a onda je s ruba kaznenog prostora raspalio po golu Livakovića, koji se iskazao odličnom reakcijom.

104′ Barišić je opasno ubacio, ali Japanci su očistili ispred Pašalića.

101′ Perišićev udarac završava u japanskom bloku.

99′ Izlaze Modrić i Kovačić, a ulaze Vlašić i Majer.

92′ Ito je ubacio iz kornera, ali Taniguchi nije uspio naciljati gol Livakovića.

90′ Počeo je prvi produžetak.

94′ Sudac je svirao kraj regularnog dijela. Idemo u produžetke!

90′ Igrat će se još četiri minute.

87′ Minamino mijenja Doana.

83′ Budimir radi prekršaj u napadu.

80′ Tomiyasu se odlično okrenuo, ali se nije odlučio na udarac.

77′ Perišić je krenuo prema japanskim vratima, ali njegov udarac od bloka odlazi u korner.

75′ Izlazi Kamada, ulazi Sakai.

74′ Juranović je centrirao za Pašalića, čiji šut glavom odlazi pored vrata.

68′ Iz igre izlazi Kramarić, a ulazi Mario Pašalić.

66′ Kramarić je pucao, lopta se odbila od japanskog braniča do Ante Budimira, koji ne pogađa glavom iz odlične pozicije.

64′ Maeda i Nagatomo izlaze, a ulaze Asano i Mitoma.

63′ Modrićev projektil s 20 metara brani Gonda. Vatreni opet pritišću.

62′ Iz igre izlazi Petković, ulazi Budimir.

59′ Raspoloženi Perišić je ušao u kazneni prostor, ali nije uspio uputiti udarac prema Gondi.

56′ Perišić je zabio glavom za 1 – 1! Nakon fantastičnog ubačaja Lovrena, Perišić sjajno skače i glavom pogađa suprotni kut Gonde.

52′ Barišić je tražio Petkovića, koji pada u šesnaestercu, ali sudac kaže da nema prekršaja na napadaču Dinama.

49′ Kovačić je pokušao efektno s ruba kaznenog prostora, ali Gonda nije trebao reagirati.

46′ Počeo je nastavak. Kamada je odmah pucao s 20 metara, ali nije pogodio okvir gola.

45+2 Kraj prvog poluvremena!

44′ Japan vodi! Daizen Maeda je iz blizine zakucao loptu u mrežu Livakovića.

41′ Dugo su ‘Samuraji’ pleli mrežu oko kaznenog prostora Vatrenih, lopta dolazi do Kamade, koji iz blizine ne pogađa vrata Livakovića.

36′ Japanci su uspostavili ravnotežu na sredini terena.

28′ Barišić je ubacio s lijeve strane, Perišić je glavom loptu prenio na drugu stranu kaznenog prostora, ali Kramarić ne dolazi do lopte.

26′ Petković je krenuo prema Gondi, ali njegova lopta ne pronalazi Kramarića na drugoj stativi.

25′ Lopta se nakon slobodnog udarca odbila do Gvardiola, koji šalje loptu visoko iznad gola.

20′ Ponovno je Ito tražio Maedu u kaznenom prostoru, ali Livaković je na mjestu.

12′ Ito je poslao prizemnu loptu s desne strane, ali Maeda malo kasni na petercu. Lopta je za Hrvatsku.

8′ Perišić se nakon greške Tomiyasua sjurio prema vratima, ali njegov udarac iz kosa brani Gonda. Lopta se u nastavku odbila do Kramarića, ali Andrej nije uspio ugurati loptu u mrežu.

3′ Taniguchi je sjajno skočio u petercu, ali šalje loptu pored vratnice.

1′ Počela je utakmica.

Hrvatska nogometna reprezentacija protiv Japana traži put do četvrtfinala Svjetskog prvenstva.

Naime, Zlatko Dalić je napravio dvije promjene u odnosu na utakmicu protiv Belgije. Sosu, koji ima virozu, mijenja Borna Barišić, dok će devetku zaigrati Bruno Petković umjesto Marka Livaje. Inače, ovo će biti treći susret Hrvatske i Japana na svjetskim prvenstvima.

U Francuskoj 1998., Vatreni su pogotkom Davora Šukera slomili tvrde ‘Samuraje’ u drugom kolu grupne faze, dok je u Njemačkoj 2006. godine, također u drugom kolu, bilo 0:0. Pobjednik ovog dvoboja ide boljeg iz ogleda Brazila i Južne Koreje.

Sastavi momčadi:

Hrvatska: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić – Modrić, Brozović, Kovačić – Kramarić, Petković, Perišić

Japan: Gonda – Tomiyasu, Yoshida, Taniguchi – Ito, Morita, Endo, Nagatomo – Doan, Maeda, Kamada