Digitalni blizanac Zemlje: Europski projekt za praćenje ekstremnih vremenskih uvjeta

Planet Zemlja (Foto: Pixabay)

Stručnjaci europskih meteoroloških i hidroloških službi te znanstvenici na skupu u Zagrebu raspravljaju o razvoju i primjeni digitalnog blizanca ZemljeDestinE Extremes Digital Twin, informacijskog sustava za praćenje i prognoziranje ekstremnih vremenskih pojava i njihovih učinaka na društvo i gospodarstvo.

Na skupu koji se održava od 10. do 12. rujna, sudjeluje 70 meteoroloških i hidroloških stručnjaka iz Europe te znanstvenih institucija, 40 sudionika će se pridružiti online, a domaćin skupa je Državni hidrometeorološki zavod. Extremes DT je sofisticirani informacijski sustav koji koristi najmoćnija superračunala u Europi, uključujući one Zajedničkog poduzeća za europsko računalstvo visokih performansi – EuroHPC.

Ovaj sustav kombinira najnovija dostignuća u razvoju modela za prognozu vremena, napredne tehnologije, umjetne inteligencije i strojnog učenja kako bi omogućio učinkovitije praćenje i prognoziranje ekstremnih meteoroloških i hidroloških događaja, te situacija poput onečišćenja zraka.

Na Zemlji je sve toplije (Foto: Pixabay)

Funkcionalnosti i prednosti sustava

Extremes DT pruža nikad detaljnije i preciznije informacije o ekstremnim vremenskim događajima nekoliko dana unaprijed, što pomaže u procjeni njihovog utjecaja na najugroženije sektore i područja. Poboljšava upravljanje rizicima i zaštitu građana i infrastrukture kroz pravovremene i točne prognoze.

Sustav se može aktivirati na zahtjev u slučaju nepogoda s velikim utjecajem na društvo i gospodarstvo. Kratkoročne vremenske prognoze s rezolucijom između 200 i 750 metara omogućavaju detaljniji uvid u vremenske prilike.

Projekt razvija partnerstvo europskih hidrometeoroloških službi i znanstvene zajednice pod vodstvom ECMWF-a i Météo Francea. Tijekom trodnevnog sastanka u Zagrebu, projektni tim definira tijek radnih procesa, protoka informacija i kriterije za aktivaciju sustava. Planovi uključuju poboljšanje modela visoke rezolucije i povezivanje sa združenim modelima za potrebe prognoze poplava, stanja mora i energetskih potreba.


Ove životinje rastu najbrže na svijetu: Mnogi misle da su opasne, a zapravo su korisne

Digitalni blizanac Zemlje – replika planeta

Digitalni blizanac Zemlje za praćenje i prognoziranje ekstremnih događaja dio je inicijative Destination Earth (DestinE), čiji je cilj do 2030. godine razviti preciznu i interaktivnu virtualnu repliku Zemlje. To će omogućiti gotovo trenutačne odgovore na izazove poput oluja, poplava, suša, šumskih požara, toplinskih valova i zagađenja zraka.

Projekt koristi vrhunske superračunarske kapacitete EuroHPC-a, uključujući superračunalo LUMI snage 375 petaflopsa, koje je 1000 puta jače od superračunala DHMZ-a. Korištenje ovakve infrastrukture omogućava obradu velikih količina podataka iz različitih izvora i napredne simulacije Zemljinog sustava.

Zahvaljujući Extremes DT sustavu, Europa će biti bolje pripremljena za odgovore na velike prirodne katastrofe, prilagodbu klimatskim promjenama i ekstremima te procjenu potencijalnih socioekonomskih i političkih učinaka takvih događaja na zajednice. Ovaj sustav predstavlja značajan korak naprijed u naporima za bolje razumijevanje i upravljanje ekstremnim vremenskim događajima, te doprinosi ciljevima zelene i digitalne tranzicije Europske unije.


Komentari